Профілактика суїцидальних намірів.
Мета:
· сформувати у школярів розуміння таких понять, як «стрес», «дистрес та еустрес»;
· проаналізувати разом з учнями фактори стресу, їх вплив на людину;
· встановити зв'язок між дистресом та його проявами;
· розвивати навики на практиці ефективно знижувати негативний вплив стресу.
Обладнання:
· аркуші А4;
· олівці, фломастери або ручка;
· зошит для конспектування основних понять (за бажанням учнів).
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП.
Записати на дошці епіграф до практичного заняття:
Людина не вибирає свою хворобу,
але вона вибирає стрес – і саме стрес вибирає хворобу.
Ірвін Ялом (професор психіатрії Стенфордського університету)
Нижче вказати коротко правила безпечної роботи під час практичного заняття:
1. Поважати думку кожного.
2. Давати можливість її висловити.
3. Добровільно брати активну участь.
4. Говорити відверто про свої думки та почуття.
Вступне слово ведучого:
Поняття «стрес» сьогодні звучить з усіх сторін та зазвичай асоціюється з негативними почуттями – страхом, тривогою, безпомічністю, хворобою. Дійсно стрес здатний завдати серйозної шкоди нашому стану (як психологічному, так і фізичному). Тож сучасна людина має бути готова до дії стресу. Адже ми зустрічаємось з ним майже щодня і в найрізноманітніших сферах нашого життя.
Та перш ніж працювати над усуненням наслідків стресу, важливо сформувати адекватне розуміння його впливу та вміння попереджати його наслідки лише тоді, коли він є дійсно шкідливим. Є те про що мало говорять – стрес не завжди небезпечний!
Як же розпізнати той самий небезпечний стрес і завадити його негативній дії?
І як взагалі стрес (як звичне для нас саме негативне явище) може бути корисним?
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І МОТИВАЦІЯ ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Мозковий штурм
Колективна робота з пошуку відповіді на питання «Що ми знаємо про стрес?»
(Всі відповіді та думки учнів фіксуються на дошці).
Тренер:
Дякую всім, хто поділився своїми думками та пропоную систематизувати все вищесказане, щоб сформулювати цілісну картину. Це допоможе краще зрозуміти чим відрізняються види стресу та їх вплив на стан людини.
(Використовуючи відповіді учнів та доповнюючи їх власними знаннями, тренер будує загальну схему «Що таке стрес?», щоб допомогти учням сформулювати розуміння та достатньо об’ємне уявлення про цей стан).
Складання схеми
III. ОСМИСЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Тренер:
Отже, ми бачимо, що не кожен стрес – це погано.
Розглянемо приклад корисного стресу (еустресу):
Наприклад, актор готується до вистави. Він напружений, як емоційного, так і фізично. Але цей стан помірний, він не заважає акторові повторювати слова та дії. Навпаки, його стан викликає внутрішню мобілізацію, яка допоможе зробити максимум для успішного виступу.
А тепер розглянемо приклад дистресу:
Цей же актор нервує перед виступом настільки, що не може сконцентруватися на своїй ролі. Під впливом такого стресу він забуває репліки, може забути навіть пів сценарію. Він зовсім не може розслабитись та повністю піддається паніці.
Отже, виходить дуже цікаво – одна і та ж ситуація для різних людей може бути як корисною (мобілізувати, допомогти стати сильніше та краще) або шкідливою (нанести шкоду та погіршити результати роботи).
Чому ж так?
Справа в тому, що особливості нервової системи різні у різних людей.
Це призводить до:
1. Різного сприйняття того, що відбувається навколо.
2. Різної реакції на те, що відбувається.
В результаті у людей будуть відрізнятися рівні психологічної стійкості до змін середовища та час, протягом якого організм не буде виснажуватися.
Але ж ми, люди, можемо допомогти своїй нервовій системи протистояти напрузі, що при сильному та довгому впливу загрожує перетворити мобілізацію (еустрес) на ситуацію негативного впливу на організм (дистрес).
Практичне завдання
Перше, що нам знадобиться – це привести ознаки того, що насувається саме шкідливий стрес. Пропоную розділитися на дві групи.
Ваші завдання:
1. Група №1. Ви маєте сформулювати ознаки еустресу.
2. Група №2. Ви маєте сформулювати ознаки дистресу.
Під час обговорення та перевірки роботи груп треба побудувати таблицю на дошці. Важливо, щоб були озвучені такі особливості еустресу та дистресу:
Еустрес | Дистрес |
Помірне хвилювання та напруга Психоемоційний дискомфорт помірної сили Збереження достатньої концентрації уваги Мобілізація ресурсів Легка ейфорія від передчуття можливості справитись з завданням | Занадто сильне хвилювання, що заважає сконцентруватися Відчуття фізичного недомагання (головний біль, тремтіння рук, відчуття нудоти чи виснаження) Психоемоційний дискомфорт, що відрізняється сильним впливом та призводить до стійких негативних переживань Порушення сну |
Тренер:
Розуміючи яким небезпечним та шкідливим може бути дистрес та як його розпізнати, саме час проговорити про шляхи його попередження та ослаблення. Щоб кожен з вас міг використати цю корисну інформацію, складемо разом пам’ятку.
(Колективне обговорення та запис, наприклад, в такому вигляді, як наведено нижче)
Пам’ятка
«Попередження та ослаблення шкідливого стресу»
1. Фізичні вправи (різні рухові активності, кому, що подобається: потанцювати, пограти в спортивні ігри, прогулятися, біг і т.д.).
2. Планувати час, щоб не давати собі можливості заглибитись в проблему ситуацію та негативні емоції, пов’язані з нею.
3. Організувати приємний відпочинок, що допомагає розслабитись та відволіктись (сон, малювання, читання улюбленої літератури, прослуховування музики і т.д.).
4. Звернутися за допомогою до близьких людей, проговорити з ними проблемну ситуацію або просто провести час із ними.
5. Пограти із домашніми тваринами.
6. Прості та безпечні техніки релаксації (наприклад, концентрація на диханні або рахунок в спокійному темпі).
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ МАТЕРІАЛУ ТА РОЗСЛАБЕННЯ
Практичне завдання
Тренер:
Наостанок пропоную просту та цікаву вправу для подолання дистресу. Візьміть, будь ласка, альбомний аркуш А4 та намалюйте як виглядає для вас шкідливий стрес. Це може бути будь що. Зображення якоїсь ситуації чи навіть неіснуюча істота (наприклад, чудернацька тварина чи людина).
(Дається час на виконання вправи)
Тренер:
А тепер уважно подивіться на свій малюнок та доповніть його так, щоб він викликав у вас позитивні емоцій. Став не страшним, а милим, приємним чи кумедним.
(Ще трохи часу на виконання. Малюнки залишаються дітям).
Завершення заняття і підбиття підсумків.
Наприклад, тренер говорить:
Дуже дякую за участь в спільній роботі. Бажаю вам більше позитивних емоцій. Маю надію, що тепер ви краще розумієте що таке стрес, що він має не лише негативні наслідки. Також надіюсь, що сьогоднішнє заняття допоможе вам в майбутньому!
За бажання тренера, можна провести коротенький тест, щоб дізнатися як діти засвоїли матеріал.
Вправа «Так/Ні»
Візьміть папір та ручку. Підписувати необов’язково. Я буду читати твердження, а вам необхідно просто поставити + або -, або ж так/ні, висловивши згодні ви з прочитанним чи ні.
1. Корисний стрес допомагає стати сильнішим (+).
2. Шкідливий стрес ще називають еустрес (-).
3. На реакцію людини в стресовій ситуації впливають особливості її нервової системи(+).
4. Заняття спортом допомагає здолати негативні наслідки шкідливого стресу (+).
5. Порушення сну – ознака дистресу (+).